UPANJE ZA AFRIKO

AfrikaJana Dular je diplomirana pravnica z Dolenjske, ki živi v Afriki, kjer kot prostovoljka pomaga ljudem, predvsem otrokom. S pomočjo prostovoljnih prispevkov omogoča afriškim otrokom šolanje in zajtrk. Svoje delo je 16. 10. 2014 predstavila tudi na naši šoli. Predavanje je šola organizirala v okviru projekta Dvig socialnega in kulturnega kapitala v lokalnih skupnostih za razvoj enakih možnosti in spodbujanje socialne vključenosti.
Učencem in učiteljem ga. Jana najprej pokazala nekaj slik iz življenja v Tanzaniji, kjer je bila leta 2009. Petnajstim sirotam je omogočila boljše življenje tako, da je poskrbela za njihovo izobraževanje v zasebni šoli. Sodelovala je tudi pri gradnji šole za Masaje. Njena pot se je nadaljevala v Ugandi. Tam je ljudem pomagala tako, da jih je naučila veliko uporabnega (npr. poljedelstva, reje kokoši…). Odprla je tudi center za otroke s posebnimi potrebami. Obiskovala je sirotišnice, šole in risala na obraze nasmeške. Otroci so bili izjemno veseli, zato so ji večkrat zaplesali in zapeli. Zdaj že tri leta živi v Malaviju, kjer je do sedaj naredila največ. S pomočjo donacij je zgradila izobraževalni center za otroke z učnimi težavami ter prvi vrtec. Jana je svoje predavanje popestrila z različnimi zanimivostmi iz življenja ljudi na črni celini. Dva učenca je oblekla v tradicionalna masajska oblačila, ogledali smo si še razstavo ročnih izdelkov iz Afrike, ki so jih naredili tamkajšnji prebivalci (uhane, zapestnice, posodice, spominke, okraske …).

Eva Rojc, 8. razred

Morda vam bo všeč tudi...