Zdravje in prehrana

Obdobje prehladnih obolenj in viroz

Skrb za dobro počutje in zdravje otrok je ena izmed pomembnih nalog vseh zaposlenih v našem vrtcu. Skupaj s starši skrbimo za ohranjanje zdravja in za preprečevanje širjenja bolezni otrok.

Gibanje na zraku je pomemben dejavnik za ohranjanje zdravja otrok, zato je gibanje, sprehod ali igra izvedljiva vsak dan ob vsakem vremenu.

Vsakodnevno poskrbimo za redno prezračevanje in vzdrževanje higiene vrtca, saj je le ta zelo pomemben dejavnik pri ohranjanju zdravja otrok.

Ker so pridobljene navade v otroštvu popotnica za življenje, je naša skrb, da pri otrocih spodbujamo zdravo prehrano, gibanje in pravilno osebno higieno, ki so pogoj za zdravo telo.

Vse prevečkrat se v skupinah pojavljajo nesoglasja zaradi vprašanja:

»Kdaj otrok ne sodi v vrtec«?

Starši ste tako prvi, ki lahko prepoznate bolezen pri otroku že doma.
Kadar ima otrok kateregakoli izmed spodaj navedenih znakov, ne sodi v vrtec, saj s tem ogroža tudi zdravje ostalih otrok in strokovnih delavk:

• Ima povišano telesno temperaturo, neobičajno utrujenost, težko dihanje.
  • Je v zadnjih 24 urah več kot 2 krat bruhal.
  • Ima drisko – vodeno blato več kot 2 krat dnevno, primes sluzi ali krvi.
  • Ima v ustih razjede in se slini.
  • Ima izpuščaje z ali brez vročine.
  • Ima gnojen izcedek iz oči.
  • Ga boli žrelo in ima otekle bezgavke.
  • Močno kašlja.
  • Ima uši, oziroma dokler niso le te odstranjene z ustreznim šamponom.

Ob prebolevanju katerekoli okužbe potrebuje otrok počitek doma. S tem omogočimo hitrejše in boljše zdravljenje in preprečimo širjenje bolezni na druge otroke. Zato ste starši dolžni, da v vrtec pripeljete zdravega otroka in to zaradi njegove varnosti, varnosti ostalih otrok in kolektiva. Lahko pa pripomorete, da bodo otroci v vrtcu manj bolni s tem, da jih čimprej naučite dobrih higijenskih navad, zlasti umivanja rok.

V primeru obolelosti otroka naprošamo starše da javijo vzrok odsotnosti otroka, predvsem zaradi hitre reakcije v primeru infekcijskih bolezni. Če se infekcija pri otroku pojavi v času, ko je otrok v vrtcu, nemudoma pokličemo starše.

»LE ZDRAV OTROK JE LAHKO SREČEN OTROK!«

Naj nam bo zdrav otrok naša želja in skrb!

Alenka Rutar, svetovalna delavka in vodja vrtca